Artykuły

Światowe trendy i nowe technologie w medycynie

Chirurgia estetyczna

CZYM SĄ ŻYLAKI? OBJAWY I CHARAKTERYSTYKA SCHORZENIA

O żylakach słyszał chyba każdy – wbrew pozorom jest to choroba niemal o społecznym wymiarze, która według różnych statystyk dotyka od kilkunastu do kilkudziesięciu procent naszego społeczeństwa. Twierdzi się, że dotyka ona przynajmniej co trzeciej kobiety po 40-45 roku życia.

Czym jednak rzeczywiście są żylaki? Czy konieczne jest ich leczenie? Czy nieleczone żylaki wiążą się z ryzykiem jakichkolwiek powikłań? I wreszcie, jakie są metody leczenia żylaków?

Żylaki to efekt długotrwałego oddziaływania wysokiego ciśnienia w układzie krwionośnym – przeważnie jedynie kończyn dolnych. Żylaki powstają ze względu na pionową postawę człowieka i konieczność powrotu krwi do serca w kierunku przeciwnym sile grawitacji. Żylaki to najprościej ujmując poszerzenia żył powierzchownych (znajdujących się zaraz pod naszą skórą). Jest to de facto samonapędzający się mechanizm – żylaki powstają z niewydolności zastawek w żyłach, które mają zapobiegać cofaniu się krwi. Jeżeli jednak zastawki nie pracują odpowiednio, to krew w jeszcze większej ilości zalega w żyłach, a tym samym żylaki się powiększają.

Co może mieć wpływ na ich powstawanie?

Niewłaściwe nawyki żywieniowe oraz brak aktywności fizycznej mogą doprowadzić do wielu groźnych powikłań związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem naszego organizmu. Nie chodzi jednak wyłącznie o otyłość i problemy jej towarzyszące. Zła dieta oraz rezygnacja z uprawiania jakiegokolwiek sportu należą również do podstawowych czynników wywołujących żylaki.

RYZYKO WYSTĄPIENIA

Oczywiście na ich pojawienie się wpływ mają również inne uwarunkowania, takie jak wiek, środowisko, styl życia, wahania hormonów, nałogi, czy też w przypadku kobiet, ilość przebytych ciąży. Ważną rolę odgrywają także czynniki genetyczne, gdyż skłonność do ich powstawania jest dziedziczona. Dolegliwości tej możemy doświadczyć nawet jeśli nasi rodzice nie cierpieli z jej powodu. Istnieje bowiem prawdopodobieństwo, że przejęliśmy chorobę od dziadków, a nawet pradziadków.

CHARAKTERYSTYKA SCHORZENIA

Powstawanie żylaków to jednak problem nie tylko natury kosmetycznej, z którym należy walczyć, gdyż szpeci on wygląd naszych nóg. Schorzenie to może bowiem zagrażać naszemu życiu. Dlatego nie wolno go bagatelizować. Ważna jest odpowiednia profilaktyka. Gdy jednak na nią za późno, należy niezwłocznie udać się do lekarza, gdyż można je z łatwością usunąć. Czym one jednak są?

Żylakami nazywane są poszerzenia żył powierzchniowych. Towarzyszy im charakterystyczne poskręcanie, splatanie oraz uwypuklenie. Często przyjmują również postać kłębuszków oraz sznurów. Na ich wystąpienie najbardziej narażone są kobiety po 40.-45. roku życia. Co jednak nie oznacza, że problem ten nie dotyczy mężczyzn. Choruje na nie co piąty mężczyzna w tej kategorii wiekowej.

OBJAWY

Jednym z podstawowych symptomów choroby jest systematycznie pojawiające się uczucie ciężkości nóg. W następnej kolejności dochodzi do tego ból, a potem pieczenie, swędzenie i skurcze kończyn. Wraz z upływem czasu objawy nasilają się, pojawiają się pajączki. Całemu procesowi towarzyszą obrzęki nóg. Kiedy choroba jest już w stadium zaawansowanym na kończynach można zaobserwować liczne sznury oraz sploty żylne.

Tylko kosmetyka?
Wiele osób wychodzi z założenia, że żylaki to jedynie problem czysto kosmetyczny, wpływający na estetykę naszego ciała. Nic bardziej mylnego! Nieleczone żylaki mogą prowadzić do licznych powikłań związanych z układem krwionośnym, w tym między innymi owrzodzenia żylakowego, czyli tak zwanej rany żylakowej – jest to niegojąca się przez lata rana, która nie tylko wpływa na estetykę, ale również powoduje ból dla pacjenta. W skrajnych wypadkach może dojść do zakrzepicy, a w konsekwencji oderwania się zakrzepu i zatoru tętnicy głównej, co wiąże się z realnym widmem śmierci.

METODY LECZENIA ŻYLAKÓW

Żylaki są jednym z coraz częściej występujących schorzeń. Niewłaściwa dieta, ograniczona aktywność fizyczna, siedzący i stojący tryb pracy, nałogi, a także i czynniki genetyczne, na które nie mamy wpływu, mogą doprowadzić do ich powstawania. Oprócz tego, że wyglądają nieestetycznie i szpecą nogi, stanowią również zagrożenie dla zdrowia i życia. Obecnie możliwe jest jednak skuteczne leczenie żylaków.

Istnieje wiele różnych sposobów usuwania poszerzonych żył powierzchniowych. To jaka metoda zostanie zastosowana w określonym przypadku, zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania choroby, stanu pacjenta czy też trybu życia.

1) zachowawcze – poprzez odpowiednie unoszenie kończyn i odpowiednie ich uciskanie,
2) farmakologiczne – poprzez podawanie odpowiednich leków mających na celu uszczelnienie naszych naczyń krwionośnych między innymi poprzez ostrzykiwanie,
3) leczenie operacyjne – chirurgiczna interwencja w układ powierzchownych,
4) laserowe leczenie żylaków EVLT
5) leczenie żylaków falami radiowymi EVRF

Więcej na temat leczenie żylaków w Kriocentrum.com

FARMAKOLOGIA

Jednym z podstawowych sposobów eliminacji żylaków jest stosowanie lekarstw, które występować mogą w formie kropli doustnych, tabletek czy też maści przeznaczonych do miejscowego smarowania. Ich podstawowym zadaniem jest wzmocnienie żył i ich uszczelnienie. Pełnią one zazwyczaj jednak funkcję uzupełniającą i jedynie wspomagają inne metody.

DZIAŁANIA NIEOPERACYJNE

Kolejnym ze sposobów na pozbycie się żylaków jest ucisk stopniowy, czyli tak zwana kompresjoterapia, która opiera się na wykorzystaniu specjalnych pończoch, rajstop lub opasek uciskowych. Ich zadaniem jest nierównomierne uciskanie nogi, zmniejszające się od stopy do pachwin. Powoduje to zahamowanie zalegania krwi w żyłach, które są niewydolne.

Inną metodą nieoperacyjną jest obliteracja, która polega wstrzyknięciu do żylaków przy pomocy cienkiej igły specjalnego preparatu, wywołującego zrośnięcie się żyły. Dzięki temu krew przestaje przepływać, a żylak zanika.

Laserowe usuwanie żylaków
Coraz popularniejsza metodą dającą możliwość powrotu do codziennych aktywności już kolejnego dnia po zabiegu, jest laserowe leczenie żylaków – poprzez odpowiednie wprowadzenie lasera do nakłutej żyły można obkurczyć daną żyłę i zamknąć całkowicie jej światło, a tym samym wyłączyć ją z krwioobiegu.

leczenie żylaków falami radiowymi EVRF

METODY CHIRURGICZNE

Kiedy choroba jest w wysokim stadium zaawansowania i posiadamy rozległe żylaki, warto zdecydować się na operację. Najczęściej stosowanym sposobem chirurgicznego usuwania poszerzonych żył powierzchniowych jest metoda Babcocka, która polega na wykonaniu dwóch nacięć i wyciągnięciu żylaka. Dużą popularnością ciszą się również koagulacja i kriochirurgia, których efekty są podobne – żyła ulega uszkodzeniu, co prowadzi do jej zarastania.

Żylaki usuwać można także za pomocą innych metod, na przykład wykorzystując parę wodną. Niektórzy decydują się również na hirudoterapię, która opiera się na zastosowaniu pijawek.

Podsumowując, nie czekajmy, aż nasze żylaki rozwiną się – zadbajmy o profilaktykę i już przy pierwszych oznakach żylaków udajmy się do lekarza, który zaleci nam odpowiednią terapię. Unikniemy w ten sposób możliwych powikłań!

Inne polecane artykuły:

Medycyna

Czy terapia zastępcza testosteronem jest dla Ciebie?

Wielu mężczyzn z niskim testosteronem zgłasza poprawę poziomu energii, popędu płciowego i nastroju po leczeniu testosteronem. Jeśli testosteron jest niski, dlaczego nie podnieść go? Nie tak szybko. Niski poziom testosteronu sam w sobie nie wymaga leczenia. Testosteronowa terapia…

więcej

Medycyna estetyczna

Zabiegi medycyny estetycznej w Warszawie

Medycyna estetyczna Warszawa Zabiegi medycyny estetycznej cieszą się coraz większą popularnością zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn. To rozwój nowoczesnej technologii, sprzętu oraz coraz bogatsza wiedza w tej materii, pozwalają w bezpieczny i skuteczny sposób rozprawić się z…

więcej

Medycyna estetyczna

Komórki macierzyste medycyną XXI wieku

Komórki macierzyste są najbardziej pierwotnymi komórkami, które tworzą strukturę organizmu. Ich cechy są tak unikatowe, że terapia z ich zastosowaniem nazywana jest „medycyną XXI wieku”. Skąd się biorą komórki macierzyste? Ze względu na pochodzenie komórek macierzystych, wyróżnia się…

więcej

Medycyna estetyczna

WYPEŁNIACZE SKÓRNE

Policzki, które niegdyś były pełne i młodzieńcze, mogą z czasem tracić objętość i elastyczność w wyniku utraty podskórnej tkanki tłuszczowej na twarzy. Jest to częste zjawisko i naturalna część procesu starzenia, przez co wyglądamy i czujemy się znacznie starsi,…

więcej