Artykuły

Światowe trendy i nowe technologie w medycynie

Medycyna

Czy terapia zastępcza testosteronem jest dla Ciebie?

Wielu mężczyzn z niskim testosteronem zgłasza poprawę poziomu energii, popędu płciowego i nastroju po leczeniu testosteronem. Jeśli testosteron jest niski, dlaczego nie podnieść go?

Nie tak szybko. Niski poziom testosteronu sam w sobie nie wymaga leczenia. Testosteronowa terapia zastępcza może mieć skutki uboczne, a długoterminowe ryzyko i korzyści nie są znane. Tylko mężczyźni z objawami niskiego testosteronu i poziomem krwi, który potwierdza to jako przyczynę objawów, powinni rozważyć terapię testosteronem (TRT). Rozmowa z lekarzem jest jedynym sposobem, aby dowiedzieć się, czy terapia testosteronem jest dla Ciebie odpowiednia.

Objawy niskiego testosteronu


Objawy niskiego testosteronu są czasami oczywiste, ale mogą być również subtelne. Poziom testosteronu spada naturalnie u mężczyzn w miarę starzenia się przez dziesięciolecia. Ale pewne warunki mogą również prowadzić do nienormalnie niskiego poziomu. Objawy niskiego testosteronu obejmują:

  • Niski popęd płciowy (libido)
  • Zaburzenia erekcji
  • Zmęczenie i słaby poziom energii
  • Zmniejszoną masę mięśniową
  • Utrata włosów na ciele i twarzy
  • Trudności z koncentracją
  • Depresja
  • Drażliwość
  • Niskie poczucie dobrego samopoczucia


Jeśli mężczyźni mają objawy niskiego testosteronu i badania wykazują, że mają nieprawidłowo niski poziom testosteronu, lekarz może zasugerować leczenie. Dla milionów mężczyzn, którzy mają niski poziom testosteronu, ale bez objawów, nie zaleca się obecnie leczenia. Nie został również zatwierdzony do leczenia mężczyzn z niskim poziomem z powodu starzenia się.

Jeśli mężczyźni mają objawy niskiego testosteronu i testy wykazują, że mają nieprawidłowo niski poziom testosteronu, lekarz może zasugerować leczenie. Dla milionów mężczyzn, którzy mają niski poziom testosteronu, ale bez objawów, nie zaleca się obecnie leczenia. Nie został również zatwierdzony do leczenia mężczyzn z niskim poziomem z powodu starzenia się.

Formy suplementów testosteronu


Terapia zastępcza testosteronem jest dostępna w kilku formach. Wszystkie mogą poprawić poziom testosteronu:

Plaster na skórę (transdermalny): Androderm to plaster na skórę noszony na ramieniu lub górnej części ciała. Stosuje się go raz dziennie.


Żele: AndroGel i Testim występują w opakowaniach przezroczystego żelu z testosteronem. Testosteron jest wchłaniany bezpośrednio przez skórę podczas stosowania żelu raz dziennie. AndroGel, Axiron i Fortesta są również dostępne w zastrzyku, które dostarczają ilość testosteronu przepisaną przez lekarza. Natesto to żel stosowany wewnątrz nosa.

Plaster na usta: Striant to tabletka, którą przykleja się na górne dziąsło nad siekaczem, czyli zębem znajdującym się tuż po prawej lub lewej stronie dwóch przednich zębów. Stosowany dwa razy dziennie, w sposób ciągły uwalnia testosteron do krwi poprzez tkanki jamy ustnej.


Zastrzyki i implanty: Testosteron może być również wstrzykiwany bezpośrednio do mięśni lub wszczepiany w postaci granulek w tkanki miękkie. Twoje ciało powoli wchłania testosteron do krwiobiegu.

Dlaczego nie zwykła tabletka testosteronu? Testosteron doustny jest dostępny. Jednak niektórzy eksperci uważają, że doustny testosteron może mieć negatywny wpływ na wątrobę. Korzystanie z innych metod, takich jak plastry na skórę, żele, tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej lub zastrzyki, omija wątrobę i dostaje testosteron do krwi bezpośrednio.

Efekty i korzyści wynikające z terapii testosteronem


Czego możesz się spodziewać po terapii testosteronowej? Nie wszystko można przewidzieć, bo każdy mężczyzna jest inny, ale wielu mężczyzn zgłasza poprawę poziomu energii, popędu płciowego i jakości erekcji. Testosteron zwiększa również gęstość kości, masę mięśniową i wrażliwość na insulinę u niektórych mężczyzn.

Mężczyźni również często zgłaszają poprawę nastroju w efekcie podniesienia poziomu testosteronu. Czy te efekty są ledwo zauważalne, czy też jest to znaczący wzrost, jest bardzo indywidualny.

Efekty uboczne terapii testosteronem

Ryzyko związane z terapią testosteronową
Efekty uboczne testosteronowej terapii zastępczej najczęściej obejmują wysypkę, swędzenie lub podrażnienie w miejscu, gdzie testosteron jest stosowany.

Eksperci podkreślają, że korzyści i zagrożenia związane z długotrwałą terapią testosteronem są nieznane, ponieważ duże badania kliniczne nie zostały jeszcze przeprowadzone.

Jeśli jesteś w wieku powyżej 30 lat i masz objawy, które sugerują możliwość obniżonego poziomu testosteronu, to warto rozważyć konsultację z lekarzem i wykonanie badań w tym kierunku. Lekarz w trakcie konsultacji zleci również badania w celu wykluczenia innych problemów, jak np cukrzyca, która może dawać podobne objawy.

Inne polecane artykuły:

Medycyna

Czy terapia zastępcza testosteronem jest dla Ciebie?

Wielu mężczyzn z niskim testosteronem zgłasza poprawę poziomu energii, popędu płciowego i nastroju po leczeniu testosteronem. Jeśli testosteron jest niski, dlaczego nie podnieść go? Nie tak szybko. Niski poziom testosteronu sam w sobie nie wymaga leczenia. Testosteronowa terapia…

więcej

Medycyna estetyczna

Zabiegi medycyny estetycznej w Warszawie

Medycyna estetyczna Warszawa Zabiegi medycyny estetycznej cieszą się coraz większą popularnością zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn. To rozwój nowoczesnej technologii, sprzętu oraz coraz bogatsza wiedza w tej materii, pozwalają w bezpieczny i skuteczny sposób rozprawić się z…

więcej

Medycyna estetyczna

Komórki macierzyste medycyną XXI wieku

Komórki macierzyste są najbardziej pierwotnymi komórkami, które tworzą strukturę organizmu. Ich cechy są tak unikatowe, że terapia z ich zastosowaniem nazywana jest „medycyną XXI wieku”. Skąd się biorą komórki macierzyste? Ze względu na pochodzenie komórek macierzystych, wyróżnia się…

więcej

Medycyna estetyczna

WYPEŁNIACZE SKÓRNE

Policzki, które niegdyś były pełne i młodzieńcze, mogą z czasem tracić objętość i elastyczność w wyniku utraty podskórnej tkanki tłuszczowej na twarzy. Jest to częste zjawisko i naturalna część procesu starzenia, przez co wyglądamy i czujemy się znacznie starsi,…

więcej