Do najczęściej wykonywanych zabiegów estetycznych należą peelingi, laseroterapia, mezoterapia i roller. Praktycznie na wszystkie z nich do gabinetów zgłaszają się osoby, w których przypadku po zebraniu wywiadu kliniczno-medycznego nie stwierdza się przeciwwskazań do ich wykonania. Istotne jest też ustalenie, z jakiego powodu pacjent chce wykonać dany zabieg.
Peelingi chemiczne
Peelingi znalazły szerokie zastosowanie w praktyce estetycznej, ale mają też istotne znaczenie medyczne. Istnieją różne peelingi, różny jest ich skład oraz siła działania, a ich wybór podyktowany jest wskazaniem i efektem, jaki mają dać. Peeling polega na kontrolowanym uszkodzeniu naskórka żrącą substancją chemiczną (tj. kwasem) do jednakowej głębokości, czego efektem jest złuszczanie, a następnie regeneracja skóry, wygładzenie i rozjaśnienie, oraz efekt dermoplastyczny tj. przebudowy skóry.
Kwasy organiczne, które wykorzystuje się w kosmetologii medycznej są w peelingach stężone, często uzupełnione dodatkowymi substancjami, które mają zwiększyć ich efektywność i wpływ na skórę i naskórek. Do kwasów stosowanych w peelingach należą m.in. kwas salicylowy (beta-hydroksykwas), kwas pirogronowy (ketonokwas), glikolowy, mlekowy, kojowy, ferulowy, najsłabszy migdałowy oraz najsilniejszy kwas trójchlorooctowy tzw. TCA. Do często dodawanych substancji towarzyszących tym kwasom należą wyciągi roślinne, bogate w polifenole o działaniu antyrodnikowym i substancje rozjaśniające (witamina C, kwas fitowy, arbutyna, kwas kojowy), odmładzające ( retinol) i łagodzące (tokoferole, potocznie zwane witaminą E) oraz resweratrol, który ma działanie protekcyjne na komórki.
Jeżeli wskazaniem do peelingów jest trądzik, poza peelingami pacjent powinien być także leczony dermatologicznie preparatami o udowodnionym działaniu przeciwtrądzikowym. Praktycznie wszystkie przeciwtrądzikowe preparaty farmakologiczne wysuszają skórę, dlatego ważne jest przywrócenie jej prawidłowego nawilżenia, bez stosowania tłustych substancji blokujących odpływ łoju z gruczołów łojowych, tzw. substancji okluzyjnych, które nasilają trądzik i sprzyjają powstawaniu zaskórników.
Praktycznie po każdym peelingu skóra natychmiast robi się czerwona, może być na niej widoczne wyszronienie. (…)
W takich przypadkach stosowanie zabiegów i preparatów łagodzących i przyspieszających naskórkowanie jest niezwykle istotne. Dużą ulgę pacjentce przyniesie zastosowanie:
- maski algowej,
- preparatów z sukralfatem, cynkiem, manganem
- zabiegów nawilżających z kwasem hialuronowym, mlekowym czy jabłkowym
- panthenolu
- kremów regenerujących z peptydami biomimetycznymi czy aminokwasami
- naświetlania urządzeniami LED.