Artykuły

Światowe trendy i nowe technologie w medycynie

Chirurgia estetyczna

Nowoczesne metody leczenia żylaków

Żylaki to obrzęknięte i powiększone żyły, które zwykle występują na nogach. Mogą być niebieskie lub ciemnofioletowe. Często są wybrzuszone, nierówne lub skręcone. Rozwijają się, gdy małe zastawki w żyłach przestają działać prawidłowo. Jeśli powodują u Ciebie ból lub dyskomfort, koniecznie skonsultuj się ze specjalistą flebologiem.

Flebektomia

Flebektomia, znana również jako mikrofleblelomia, ambulatoryjna flebektomia, jest popularnym sposobem leczenia żylaków. W tej minimalnie inwazyjnej procedurze wykonuje się kilka drobnych nacięć w skórze, przez które usuwa się żylaki. Najczęściej nie trzeba ich zszywać.

Zwykle flebektomia nie wymaga wizyty w szpitalu. Można ją wykonać w gabinecie lekarskim  z miejscowym znieczuleniem. Czasami łączy się ją z innymi zabiegami, takimi jak podwiązanie żylaków, radiofrekwencją lub laseroterapią.

Zazwyczaj nie prowadzi do groźnych powikłań. Możliwe skutki uboczne obejmują tymczasową zmianę koloru skóry, infekcje, ból i małe, czerwone pajączki.

Skleroterapia (obliteracja, ostrzykiwanie)

To zabieg poprawiający wygląd żylaków i pajączków. Łagodzi związane z nimi objawy, takie jak ból, pieczenie, obrzęk i skurcze. Obejmuje wstrzyknięcie roztworu, zwanym sklerozantem, bezpośrednio do problematycznych żył, powodując ich skurczenie i ostatecznie zniknięcie. 

Skleroterapia piankowa jest skierowana przede wszystkim do osób z niewielkimi żylakami. Jeśli jesteś gotowy zaakceptować ewentualną potrzebę kilku zabiegów i ryzyko nawrotu problemów z żyłami, możesz zwrócić uwagę na tę metodę leczenia. Porównując ją z radiofrekwencją i endowirusową koagulacją laserową, skleroterapia piankowa to najmniej inwazyjna opcja. 

Jak wygląda zabieg?

Wstrzykiwany roztwór podrażnia śródbłonek (wyściółkę) żył, co powoduje ich pęcznienie i sklejanie. Z czasem naczynie krwionośne zmienia się w bliznę, która stopniowo zanika. Skleroterapię zwykle wykonuje się ambulatoryjnie. 

Liczba leczonych żył w ciągu jednego zabiegu jest uzależniona od wielkości i lokalizacji żylaków. Zwykle procedura trwa 30-45 minut. Po wstrzyknięciu roztworu może pojawić się 1-2- minutowe uczucie skurczu. Po skleroterapii występują czasem pewne działania niepożądane, takie jak brązowe linie w miejscu wstrzyknięcia lub plamy na skórze. W większości przypadków znikają w ciągu 3-6 miesięcy.

Endowirusowa koagulacja laserowa i ablacja falami radiowymi

To nowoczesne metody leczenia, które często zastępują chirurgiczne usunięcie żyły. Oba zabiegi działają wewnątrz żylaków, by je zniszczyć. Przeprowadzane są przy miejscowym znieczuleniu.

Aby zapobiec możliwym skutkom ubocznym, musisz nosić pończochy uciskowe przez 1-2 tygodnie. Możesz wrócić do pracy i większości zajęć następnego dnia.

Laserowa ablacja żylaków

To nowa metoda leczenia żylaków bez operacji. Zamiast podwiązywać i usuwać nieprawidłowe żyły, są ogrzewane. Organizm naturalnie pochłania martwą tkankę. Zabieg można wykonać w gabinecie lekarskim, niekoniecznie na sali operacyjnej. Prawie każdy pacjent z żylakami kwalifikuje się do tej procedury. 

Laserowe usuwanie żylaków

Lekarze używają lasera do leczenia pajączków lub małych żylaków. Kieruje światło lasera na problematyczną żyłę. Jednocześnie nie uszkadza skóry. 

Małe pajączki mogą zniknąć natychmiast po zabiegu. Większe pajączki i żylaki zwykle ciemnieją. Musisz poczekać 1-3 miesiące, by znikły. Najczęściej leczenie obejmuje 3 lub więcej zabiegów. Po każdym z nich należy przez jakiś czas nosić pończochy uciskowe. Przez 3-4 tygodnie powinieneś unikać ekspozycji na słońce. W ten sposób możesz zapobiec powstawaniu ciemnych plam.

Czym jest flebologia estetyczna?

Flebologia estetyczna to taki sam dział medycyny jak flebologia, która zajmuje się leczeniem żylaków i niewydolności żylnej. Coraz częściej używany termin flebologii estetycznej wynika z faktu, że dla wielu osób, to właśnie estetyka jest bardzo ważna i stanowi główny problem.

Zobacz jakie zabiegi są wykonywane przez specjalistów od flebologii estetycznej w Warszawie https://flebologiaestetyczna.pl/

Inne polecane artykuły: