Artykuły

Światowe trendy i nowe technologie w medycynie

Chirurgia estetyczna

Liposukcja, którą metodę wybrać?

Liposukcja to pojęcie, z którym można się często spotkać śledząc portale związane z dietetyką lub odchudzaniem. Choć kryje się pod nim zazwyczaj dość inwazyjna metoda modelowania sylwetki, dzięki niej możliwe jest osiągnięcie satysfakcjonujących efektów, gdy nie pomaga dieta ani uprawianie sportów i mimo starań na ciele zalegają nieestetyczne fałdki tłuszczu.

Na czym polega liposukcja?

Liposukcja to zabieg z zakresu chirurgii kosmetycznej polegający na modelowaniu sylwetki poprzez odsysanie, z wykorzystaniem specjalistycznych narzędzi, tkanki tłuszczowej. Może być to tkanka tłuszczowa zlokalizowana w takich częściach ciała, jak chociażby biodra i brzuch, pośladki, uda i kolana, a także ramiona czy podbródek. Istnieje kilka podstawowych metod liposukcji.

Metody liposukcji

Najbardziej znaną i najbardziej rozpowszechnioną metodą liposukcji, jest liposukcja klasyczna polegająca na usuwaniu tłuszczu z wykorzystaniem kaniuli (czyli wąskiej, plastikowej rurki) podłączonej do urządzenia wysysającego tłuszcz. Kaniulę wprowadza się do ciała przez niewielkie nacięcie. Można wyróżnić dwie odmiany liposukcji klasycznej – suchą i mokrą. Liposukcja klasyczna mokra różni się od suchej tym, że przed samym odessaniem tłuszczu do warstwy podskórnej aplikuje się specjalny płyn, który ułatwia usunięcie tkanki tłuszczowej z różnych partii ciała, ponieważ nie zostają naruszone inne tkanki i ubytek krwi w trakcie zabiegu jest mniejszy.

Oprócz tego istnieje wiele nowoczesnych metod liposukcji. Wśród nich warto jest wyróżnić chociażby liposukcję wibracyjną, liposukcję laserową oraz liposukcję ultradźwiękową.

Liposukcja wibracyjna jest wykonywana z wykorzystaniem specjalnej kaniuli wibrującej podłączonej do urządzenia odsysającego tłuszcz. Taka kaniula wykonuje w tkance tłuszczowej prawie 10000 ruchów na minutę, dzięki delikatnym drganiom w skuteczny sposób odciągając jej nadmiar i dodatkowo wygładzając miejsca, w których taka tkanka tłuszczowa się znajdowała. Liposukcję wibracyjną warto jest zastosować w przypadku usuwania tłuszczu z rejonu pleców lub też stosując ją jako zabieg powtórny, który pozwala na utrzymanie pożądanego efektu.

Nieco mniej inwazyjną metodą liposukcji jest liposukcja laserowa. Polega ona na wprowadzeniu do tkanki tłuszczowej w znieczuleniu miejscowym, za pomocą kaniul, bardzo cienkich światłowodów. W wyniku interakcji pomiędzy wiązką lasera, a tkanką w trakcie zabiegu, wytwarza się ciepło, co pozwala nie tylko zredukować tkankę tłuszczową, ale także poprawić sprężystość i elastyczność skóry.

Jeśli chodzi natomiast o liposukcję ultradźwiękową, w odsysaniu tłuszczu tą metodą stosuje się specjalne urządzenie posiadające dwie głowice – jedną na podczerwień do celów podgrzania określonych partii ciała przed poddaniem ich falom ultradźwiękowym i drugą do stosowania ultradźwięków bezpośrednio na tkankę tłuszczową. Wytworzona przez takie urządzenie energia prowadzi do rozbicia tkanki tłuszczowej. Uwolnione z niej tłuszcze przez układ krwionośny oraz limfatyczny dostają się do wątroby i tam ulegają przemianie materii. Obecnie liposukcja ultradźwiękowa jest najchętniej wybieraną metodą odsysania tłuszczu przez lekarzy z najlepszych klinik medycznych na świecie takich jak Centrum Liposukcji

Dlaczego warto i kto może skorzystać z liposukcji?

Zabieg liposukcji nie tylko jest w stanie poprawić wygląd zewnętrzny i związane z nim ogólne samopoczucie. Dzięki liposukcji można także zmienić sposób postrzegania swojej osoby przez innych ludzi.

Z liposukcji może skorzystać większość osób, które posiadają problem z nadmierną ilością tłuszczu, w różnych partiach ciała. Większego znaczenia nie ma tutaj wiek takiej osoby, choć lepsze efekty liposukcji, ze względu na większą elastyczność skóry osiąga się u osób młodszych. Lekarz, który ma wykonać taki zabieg, dokonuje przed nim wstępnej analizy zdrowia osoby zdecydowanej na liposukcję. Czynnikiem wykluczającym wykonanie liposukcji mogą być cukrzyca a także choroby związane z sercem i układem krążenia.

Inne polecane artykuły:

Medycyna estetyczna

Zabiegi medycyny estetycznej w Warszawie

Medycyna estetyczna Warszawa Zabiegi medycyny estetycznej cieszą się coraz większą popularnością zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn. To rozwój nowoczesnej technologii, sprzętu oraz coraz bogatsza wiedza w tej materii, pozwalają w bezpieczny i skuteczny sposób rozprawić się z…

więcej

Medycyna estetyczna

Komórki macierzyste medycyną XXI wieku

Komórki macierzyste są najbardziej pierwotnymi komórkami, które tworzą strukturę organizmu. Ich cechy są tak unikatowe, że terapia z ich zastosowaniem nazywana jest „medycyną XXI wieku”. Skąd się biorą komórki macierzyste? Ze względu na pochodzenie komórek macierzystych, wyróżnia się…

więcej

Medycyna estetyczna

WYPEŁNIACZE SKÓRNE

Policzki, które niegdyś były pełne i młodzieńcze, mogą z czasem tracić objętość i elastyczność w wyniku utraty podskórnej tkanki tłuszczowej na twarzy. Jest to częste zjawisko i naturalna część procesu starzenia, przez co wyglądamy i czujemy się znacznie starsi,…

więcej