Artykuły

Światowe trendy i nowe technologie w medycynie

Chirurgia estetyczna

Leczenie ginekomastii

Mianem ginekomastii określa się powiększenie gruczołów piersiowych u mężczyzn. Przerost ten dotyczy jednej lub obu piersi. Zwykle pojawia się on u nastolatków z powodu zbyt wysokiego poziomu prolaktyny, jednak nie oznacza to, że nie pojawi się on na innym etapie życia.

Dlaczego gruczoły piersiowe są powiększone?

Ginekomastia może pojawić się nie tylko z powodu podwyższonego poziomu prolaktyny. U noworodków może powstać ona w wyniku nadmiaru estrogenów przekazanych dziecku wraz z krwią matki. Stan taki nie zagraża maluszkowi i znika po kilku tygodniach. W okresie dojrzewania może on wiązać się również z podawaniem androgenów lub witaminy D. O ginekomastii mówi się także w przypadku gromadzenia się tkanki tłuszczowej wokół sutków – wtedy powiększone tkanki są miękkie.

Zaburzenia hormonalne odpowiedzialne za rozwój ginekomastii mogą również dotyczyć braku równowagi pomiędzy poziomem androgenów i estrogenów. Powikłanie może pojawić się też u osób ze schyłkową niewydolnością nerek, w przypadku marskości lub raka wątroby czy przy zaburzeniach krążenia wątrobowego. Do rzadszych przyczyn dolegliwości należą: niedożywienie, awitaminoza, kuracja hormonalna, przyjmowanie heroiny oraz palenie marihuany.

Leczenie ginekomastii

Ginekomastię leczy się na dwa sposoby. Pierwszy obejmuje leczenie hormonalne ustalane indywidualnie dla każdego pacjenta. Jeżeli lekarz podejrzewa nowotwór, może zlecić choremu wykonanie usg sutka bądź mammografii. Gdy leczenie hormonalne nie da efektów, należy usunąć nadmiar tkanki z sutków operacyjnie. Lekarz usuwa ją podczas prostej i mało inwazyjnej operacji, po której zostają jedynie niewielkie nacięcia na klatce piersiowej. Zabieg usuwania ginekomastii to odsysanie tłuszczu, czyli dobrze znana od wielu lat LIPOSUKCJA

Leczenie ginekomastii jest ważne nie tylko ze względu na estetykę. Duży przerost tkanki może bowiem powodować ból, gdyż sutki będą ranić się o ubrania i krwawić.

Inne polecane artykuły:

Medycyna

Czy terapia zastępcza testosteronem jest dla Ciebie?

Wielu mężczyzn z niskim testosteronem zgłasza poprawę poziomu energii, popędu płciowego i nastroju po leczeniu testosteronem. Jeśli testosteron jest niski, dlaczego nie podnieść go? Nie tak szybko. Niski poziom testosteronu sam w sobie nie wymaga leczenia. Testosteronowa terapia…

więcej

Medycyna estetyczna

Zabiegi medycyny estetycznej w Warszawie

Medycyna estetyczna Warszawa Zabiegi medycyny estetycznej cieszą się coraz większą popularnością zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn. To rozwój nowoczesnej technologii, sprzętu oraz coraz bogatsza wiedza w tej materii, pozwalają w bezpieczny i skuteczny sposób rozprawić się z…

więcej

Medycyna estetyczna

Komórki macierzyste medycyną XXI wieku

Komórki macierzyste są najbardziej pierwotnymi komórkami, które tworzą strukturę organizmu. Ich cechy są tak unikatowe, że terapia z ich zastosowaniem nazywana jest „medycyną XXI wieku”. Skąd się biorą komórki macierzyste? Ze względu na pochodzenie komórek macierzystych, wyróżnia się…

więcej

Medycyna estetyczna

WYPEŁNIACZE SKÓRNE

Policzki, które niegdyś były pełne i młodzieńcze, mogą z czasem tracić objętość i elastyczność w wyniku utraty podskórnej tkanki tłuszczowej na twarzy. Jest to częste zjawisko i naturalna część procesu starzenia, przez co wyglądamy i czujemy się znacznie starsi,…

więcej