Mianem ginekomastii określa się powiększenie gruczołów piersiowych u mężczyzn. Przerost ten dotyczy jednej lub obu piersi. Zwykle pojawia się on u nastolatków z powodu zbyt wysokiego poziomu prolaktyny, jednak nie oznacza to, że nie pojawi się on na innym etapie życia.
Dlaczego gruczoły piersiowe są powiększone?
Ginekomastia może pojawić się nie tylko z powodu podwyższonego poziomu prolaktyny. U noworodków może powstać ona w wyniku nadmiaru estrogenów przekazanych dziecku wraz z krwią matki. Stan taki nie zagraża maluszkowi i znika po kilku tygodniach. W okresie dojrzewania może on wiązać się również z podawaniem androgenów lub witaminy D. O ginekomastii mówi się także w przypadku gromadzenia się tkanki tłuszczowej wokół sutków – wtedy powiększone tkanki są miękkie.
Zaburzenia hormonalne odpowiedzialne za rozwój ginekomastii mogą również dotyczyć braku równowagi pomiędzy poziomem androgenów i estrogenów. Powikłanie może pojawić się też u osób ze schyłkową niewydolnością nerek, w przypadku marskości lub raka wątroby czy przy zaburzeniach krążenia wątrobowego. Do rzadszych przyczyn dolegliwości należą: niedożywienie, awitaminoza, kuracja hormonalna, przyjmowanie heroiny oraz palenie marihuany.
Leczenie ginekomastii
Ginekomastię leczy się na dwa sposoby. Pierwszy obejmuje leczenie hormonalne ustalane indywidualnie dla każdego pacjenta. Jeżeli lekarz podejrzewa nowotwór, może zlecić choremu wykonanie usg sutka bądź mammografii. Gdy leczenie hormonalne nie da efektów, należy usunąć nadmiar tkanki z sutków operacyjnie. Lekarz usuwa ją podczas prostej i mało inwazyjnej operacji, po której zostają jedynie niewielkie nacięcia na klatce piersiowej. Zabieg usuwania ginekomastii to odsysanie tłuszczu, czyli dobrze znana od wielu lat LIPOSUKCJA
Leczenie ginekomastii jest ważne nie tylko ze względu na estetykę. Duży przerost tkanki może bowiem powodować ból, gdyż sutki będą ranić się o ubrania i krwawić.