Rozstępy to nieestetyczne zmiany skórne, które nieco przypominają blizny. Pojawiają się wtedy, gdy nasza waga znacznie wzrasta w szybkim tempie – tak szybkim, że organizm nie jest w stanie wyprodukować odpowiedniej ilości kolagenu i elastyny. Szczególnie narażone na powstawanie rozstępów są kobiety w ciąży – niemalże każda przyszła mama zmaga się z tym przykrym problemem. Całe szczęście rozstępy to nie wyrok. Medycyna estetyczna oferuje nam wiele zabiegów, dzięki którym możemy zapomnieć o nieestetycznych liniach, pojawiających się na brzuchu, udach czy piersiach.
Czym są rozstępy
Mianem rozstępów określa się wrzecionowate pasma nieowłosionej, pomarszczonej skóry. Powstają one, gdy w wyniku nagłego wzrostu wagi skóra jest rozciągana poza granice swojej naturalnej elastyczności, w wyniku czego pęka i wypełnia się tkanką bliznowatą. Wkrótce po pojawieniu się, rozstępy są czerwone, wypukłe i mocno nabrzmiałe. Dopiero po około pół roku od pojawienia się, tkanka zapada się i zmienia kolor na perłowobiały.
Rozstępy pojawiają się tam, gdzie nasze ciało w pierwszej kolejności się powiększa – w przypadku kobiet w ciąży będzie to przede wszystkim brzuch i piersi. U kulturystów, którzy w krótkim tempie zwiększają masę mięśniową, mogą to być ramiona lub uda. Osoby, które w wyniku braku aktywności lub błędów żywieniowych szybko przybrały na wadze, mogą uskarżać się na rozstępy na brzuchu, biodrach, ramionach, pośladkach, pod pachami czy na piersiach.
Medycyna estetyczna w walce z rozstępami
Najskuteczniejszą metodą na zredukowanie, a nawet całkowite usunięcie rozstępów, jest medycyna estetyczna. Zabiegi kosmetyczne, które mogą stanowić dobre narzędzie w profilaktyce rozstępów, w przypadku istniejących już zmian, zwykle się nie sprawdzają. Do najpopularniejszych metod w walce rozstępami zalicza się:
- Laserowe usuwanie rozstępów – podczas zabiegu powierzchnia rozstępów uszkadzana jest przy pomocy wiązki światła. Niemalże natychmiast po zabiegu, na skórze rozpoczynają się procesy regeneracyjne, dzięki którym, na miejscu rozstępów pojawia się nowa warstwa zdrowej skóry.
- Karboksyterapia – zabieg polega na wprowadzaniu pod skórę dwutlenku węgla, który usprawnia krążenie krwi oraz tlenu, a także stymuluje fibropasty do produkcji kolagenu. Pod wpływem karboksyterapii rozstępy przyciemniają się do odcienia zdrowej skóry, dzięki czemu stają się mniej widoczne. W terapii rozstępów wykorzystuje się również mezoterapię igłową lub bezigłową, czyli zabiegi polegające na wstrzykiwaniu lub podawaniu w głębokie warstwy skóry substancji odżywczych.