Artykuły

Światowe trendy i nowe technologie w medycynie

Proktologia estetyczna

Hemoroidy – przyczyny ich powstawania, objawy i leczenie

Hemoroidy (zwane także często guzkami krwawniczymi), to obecne u niemal każdej dorosłej osoby struktury naczyniowe, które wpływają na prawidłowe funkcjonowanie końcowego odcinka przewodu pokarmowego, regulując wydalanie stolca i gazów. Gdy ich praca zostaje zaburzona, mówi się wówczas o żylakach odbytu, chorobie hemoroidalnej lub potocznie o zachorowaniu osoby, którą dotknął taki problem „na hemoroidy”. Szacuje się, że ta nieprzyjemna dolegliwość dotyka co drugą dorosłą osobę. Pomimo takiej skali problemu, dolegliwości związane z hemoroidami są często bagatelizowane, ponieważ wiele osób wstydzi się odwiedzin u lekarza.

Przyczyny powstawania schorzeń hemoroidów

Istnieje wiele przyczyn powstawania schorzeń związanych z hemoroidami. Przede wszystkim można do nich zaliczyć nieprawidłową, wysokokaloryczną dietę ubogą w błonnik, siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej, a także ucisk na naczynia krwionośne związany z zaburzeniami w wypróżnianiu się (zaparcia lub biegunki), marskością wątroby, ciążą lub porodem. Czynnikami zwiększającymi ryzyko powstania zaburzeń hemoroidalnych są także otyłość, nadciśnienie i wiek powyżej 50. roku życia. Niekiedy zaburzenia pracy hemoroidów wynikają także z obciążeń genetycznych.

Objawy choroby hemoroidalnej

Ze schorzeniem hemoroidalnym mamy do czynienia w sytuacji, gdy błona śluzowa, która pokrywa guzki krwawnicze zostaje w nadmierny sposób rozciągnięta. Wskutek tego w ich połączeniach tętniczo-żylnych zaczyna zalegać krew, wywołując krwawienia z hemoroidów, a także ich bolesne powiększanie się, a nawet wypadanie na zewnątrz odbytu. Hemoroidom towarzyszy także często świąd okolic odbytu oraz uczucie niepełnego wypróżnienia się.

Leczenie hemoroidów

Istnieje kilka metod leczenia hemoroidów. Są one uzależnione od stopnia zaawansowania związanych z nimi schorzeń.

W przypadku gdy hemoroidy nie posiadają dużych rozmiarów i wypadają z kanału odbytu tylko w trakcie parcia na stolec, samoistnie wracając do normalnej pozycji po zakończeniu wypróżniania się, stosuje się środki leczenia farmakologicznego w postaci maści, kremu i czopków, które można nabyć bez recepty w każdej aptece. Uzupełnieniem do leczenia farmakologicznego powinno być w tym stadium choroby także odpowiednia dieta (bogata w warzywa i owoce zawierające błonnik), picie dużej ilości wody (2-2,5 l dziennie) oraz dbanie o regularne wypróżnianie się i zwiększenie swojej aktywności fizycznej. Ulgę mogą przynieść oprócz tego tzw. nasiadówki, podczas których siada się na kilka do kilkunastu minut w ciepłej wodzie z dodatkiem kory dębu, kwiatu nagietka lub rumianku, zakrywającej jedynie biodra i pośladki.

W sytuacji natomiast, gdy wyżej wymienione metody leczenia nie przynoszą skutku, lub też gdy hemoroidy wypadają z kanału odbytu podczas wypróżniania się, konieczne może być zastosowanie nieco bardziej inwazyjnych metod. Najczęściej stosuje się gumkowanie polegające na założeniu w miejscu wystąpienia schorzenia gumowej opaski wskutek czego zlokalizowane tam guzki odpadają po 7-10 dniach. Inną równie często stosowaną metodą leczenia żylaków odbytu jest skleroterapia polegająca na wstrzykiwaniu specjalnego preparatu, które powoduje powstanie w guzku krwawniczym zakrzepu i jego odpadnięcie. Oprócz tego wykorzystuje się również laseroterapię polegającą na niszczeniu tkanki guzka poprzez wysoką temepraturę, a także usuwanie guzków operacyjnie (tzw. ostre cięcie).

Inne polecane artykuły:

Medycyna estetyczna

Zabiegi medycyny estetycznej w Warszawie

Medycyna estetyczna Warszawa Zabiegi medycyny estetycznej cieszą się coraz większą popularnością zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn. To rozwój nowoczesnej technologii, sprzętu oraz coraz bogatsza wiedza w tej materii, pozwalają w bezpieczny i skuteczny sposób rozprawić się z…

więcej

Medycyna estetyczna

Komórki macierzyste medycyną XXI wieku

Komórki macierzyste są najbardziej pierwotnymi komórkami, które tworzą strukturę organizmu. Ich cechy są tak unikatowe, że terapia z ich zastosowaniem nazywana jest „medycyną XXI wieku”. Skąd się biorą komórki macierzyste? Ze względu na pochodzenie komórek macierzystych, wyróżnia się…

więcej

Medycyna estetyczna

WYPEŁNIACZE SKÓRNE

Policzki, które niegdyś były pełne i młodzieńcze, mogą z czasem tracić objętość i elastyczność w wyniku utraty podskórnej tkanki tłuszczowej na twarzy. Jest to częste zjawisko i naturalna część procesu starzenia, przez co wyglądamy i czujemy się znacznie starsi,…

więcej