Makijaż pernamentny jest to zabieg, który ma na celu poprawienie części twarzy m.in. oczy, usta lub brwi. Polega on głownie na poprawieniu/ podkreśleniu danego elementu twarzy, poprzez wyregulowanie kształtu lub też przyciemnienie, nadanie konturu. Zabieg ten nie wymaga częstego poprawiania i utrzymuje się około 3-5 lat.
Istotą wykonania zabiegu makijażu pernamentnego jest wprowadzenie pod skórę barwników naturalnych. Różnicą od tatuażu pernamentnego jest to, iż wstrzykiwane barwniki podczas makijażu dostają się płycej tzn. do drugiej lub trzeciej warstwy naskórka.

Jak wykonywany jest zabieg?

Wykonanie zazwyczaj przebiega w dwóch etapach:

1. Po uprzednim znieczuleniu miejsca poddawanego zabiegowi, przy pomocy jednej igły, wprowadza się naturalny, ziołowy barwnik. Zabieg ten trwa zazwyczaj od 1 do 3 godzin.

2. Skóra w procesie regeneracyjnym szybko zaczyna się łuszczyć oraz pojawiają się strupki. Dlatego też ważne jest, aby po około dwóch dniach poprawić makijaż, a następnie po ich zniknięciu (ok. 2 tygodnie) udać się na korektę. W rezultacie makijaż wygląda naturalnie i wykonany jest z większą starannością.

Aby skóra odpowiednio szybko regenerowała się wymagana jest odpowiednia pielęgnacja. Twarz powinno się przemywać wodą lub delikatnymi kosmetykami, niewywołującymi reakcji alergicznych skóry. Również nie należy pod żadnym pozorem zrywać strupków. Kontakt z sauną, basenem lub słońcem także jest wysoce niewskazany.

Możliwości oraz trwałość makijażu pernamentnego najczęściej zależne są od barwników wykorzystanych do przeprowadzenia zabiegu. Efekt zazwyczaj utrzymuje się do 3 lat.

Po upływie tego czasu zalecana jest poprawa makijażu, gdyż podczas naturalnego łuszczenia się skóry oraz jej regeneracji, barwnik ulega rozjaśnieniu. Ponadto, w celu dłuższego utrzymania się makijażu, nie powinno się zbyt często opalać lub korzystać z solarium.