Medycyna estetyczna to jeden z działów medycyny, który powstał w celu poprawy fizycznej atrakcyjności pacjenta. Skierowana jest na profilaktykę starzenia się skóry, a także działania rekonstrukcyjne odtwarzające stan sprzed procesu starzenia. Od wieków wykorzystywano różne metody by utrzymać i poprawić stan skóry. Obecnie rewolucjonizuje rynek usług medycyny estetycznej metoda, zwana karboksyterapią. Posiada ona szerokie zastosowanie, jest mało inwazyjna oraz klinicznie sprawdzona.
Odkrycie właściwości dwutlenku węgla
Od kilkudziesięciu lat był znany i wykorzystywany w medycynie dwutlenek węgla. Jako pierwsi zastosowali go francuscy lekarze w latach 30-tych u pacjentów z niewydolnością żylną. Jednak to w latach 90-tych zauważono, iż wprowadzony gaz pod skórą poprawia jej stan i wygląd. Zapoczątkowało to kolejne badania na temat wykorzystania gazu w medycynie estetycznej, co przyniosło oczekiwane rezultaty.
Na czym polega karboksyterapia?
Jest to zabieg polegający na kontrolowanym śródskórnym lub podskórnym wstrzykiwaniu niewielką igłą czystego dwutlenku węgla (CO2). Może to powodować lekki ból, ukłucie. Uruchamia to kilka mechanizmów. Gaz rozszerza drobne naczynia krwionośne, co zwiększa przepływ krwi, tlenu i składników odżywczych. W tym obszarze następuje odnowa komórek, skóra wytwarza kolagen, a dzięki niemu staje się ona bardziej sprężysta. Zawartość CO2 powoduje także tworzenie się nowych naczyń krwionośnych. Dzięki temu karboksyterapia jest coraz częściej wykorzystywana jako obiecująca technika rewitalizacji skóry.
Zastosowanie karboksyterapii?
W medycynie estetycznej metoda ta ma szerokie zastosowanie, przede wszystkim do walki z: wiotkością i starzeniem się skóry, rozstępami, bliznami, łuszczycą, cellulitem, nadmiarem tkanki tłuszczowej oraz wypadaniem włosów. Zatem jest szczególnie polecana osobom o wyżej wymienionych problemach zdrowotnych oraz wszystkim tym, którzy pragną poprawić kondycję skóry.
Wskazaniem do zastosowania tej metody w okolicach oczu są worki i cienie pod oczami, zmarszczki statyczne oraz poduszeczki tłuszczone. Jest to możliwe dzięki stymulacji produkcji kolagenu, tworzenia nowych naczyń krwionośnych oraz redukcji tkanki tłuszczowej. Polecana jest także przy rewitalizacji skóry szyi, dekoltu i dłoni. Pomaga opóźnić proces starzenia się skóry.
Karboksyterapia może pomóc osobom mającym na skórze rozstępy, które występują na udach, brzuchu, pośladkach oraz piersiach. Powoduje tworzenie się nowego kolagenu, a dzięki temu poprawia jej wygląd.
Po każdej ranie końcowym etapem jest jej gojenie, a zatem blizna. Niewskazane jest leczenie świeżych blizn, musi ustąpić stan zapalny. Dopiero po 2-3 tygodniach po tym czasie można rozpocząć leczenie.
Bardzo dobre wyniki karboksyterapia uzyskuje w walce z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Pod wpływem wprowadzonego gazu CO2 tkanka częściowo zmienia się w kwas węglowy, który powoduje rozpuszczenie komórek tłuszczowych. Następuje zwiększone ukrwienie, lepszy metabolizm i wydalanie uwolnionego tłuszczu. Poprawia się sylwetka, a odnowione komórki i kolagen pozwalają usunąć efekt „skórki pomarańczowej”. Jest ona dużo mniej inwazyjna od liposukcji klasycznej. Wykorzystywana jest także w celu ujędrnienia okolic intymnych, przywraca mikrokrążenie oraz pobudza proces regeneracji tkanek.
Wskazania do zabiegu
- Cellulit, nadmiar tkanki tłuszczowej
- rozstępy, blizny
- starzenie się skóry
- wiotkość skóry twarzy, szyi i drugiego podbródka
- „worki” i opuchnięcia wokół oczu
- odmładzanie skóry dłoni
- zwiotczenia po ciąży i odchudzaniu
- problemy skóry głowy
- trudno gojące się rany
Przeciwwskazania
Niestety istnieje kilka przeciwwskazań co wykonywania karboksyterapii, przede wszystkim ciążą, choroba nowotworowa, ciężka niewydolność nerek, serca, płuc oraz terapia inhibitorami anhydrozy węglanowej.Przeciwwskazania
Czas i koszt kuracji
Uzyskanie efektów wymaga czasu i niestety środków finansowych. Cykl zabiegowy obejmuje od 8 do 12 zabiegów, najczęściej wykonywane są jeden lub dwa w tygodniu. Każdy z nich kosztuje około 200-250 zł, przy zakupie z góry całej serii zazwyczaj przyznawana jest zniżka.
Zalety Karboksyterapii
– znana i ceniona od wielu lat
– jedna z głównych metod leczenia celulitu
– bezpieczna, małoinwazyjna, nie wymaga rekowalescencji
– można ją łączyć dowolnie z innymi zabiegami medycyny estetycznej