Artykuły

Światowe trendy i nowe technologie w medycynie

Medycyna estetyczna

Medycyna Estetyczna

Medycyna estetyczna stanowi termin, który pojawił się w świecie medycznym stosunkowo niedawno, bowiem zaledwie nieco ponad 20 lat temu. Dzisiaj, na całym świecie wykonywanych jest ok. 20 milionów zabiegów w przeciągu roku, z czego prawie 90 % bez naruszenia struktury skóry pacjenta. Na czym polega tenże obszar medycyny?  

Czym się zajmuje medycyna estetyczna? 

Ta stosunkowo szybko rozwijająca się dziedzina dotycząca ochrony zdrowia tyczy się głównie urody, jak i związanego z nią samopoczucia pacjentów. Dzięki zastosowaniu różnorodnych metod ma duży wpływ na poprawę wyglądu zewnętrznego pacjenta, a to z kolei oddziałuje na poprawę jego samopoczucia. Zwiększa się pewność siebie, jak i podwyższa jakość życia. 

Do najważniejszych obszarów działania medycyny estetycznej można zaliczyć:

 • poprawę stanu, napięcia, wyglądu i koloru skóry ciała i twarzy,
 • modelowanie ciała, jak i usuwanie nadmiernie występującej tkanki tłuszczowej, 
 • usuwanie, albo redukowanie przebarwień, niedoskonałości i znamion,
 • usuwanie widocznych oznak starzenia się skóry, 
 • profilaktyka (chociażby raka skosk dzięki zastosowaniu dermatoakopii, jak i usuwaniu żylaków, czy pieprzyków poprzez zamykanie naczynek,
 • korygowanie niedoskonałości sylwetki, czy też stanu skóry na skutek występowania chorób, wad wrodzonych, wypadków, albo też naturalnych procesów – takich jak starzenie się i ciąża. 

Chirurgia plastyczna, a medycyna estetyczna

Czy medycyna estetyczna to to samo, co chirurgia plastyczna? Oczywiście, że nie. Istnieje pomiędzy nimi wiele istotnych różnic. 

Chirurgia plastyczna jest dziedziną medycyny, która powstała dużo wcześniej, aniżeli medycyna estetyczna i w pewnym stopniu odpowiada za jej rozwój. Rozkwit chirurgii plastycznej związany był głównie z obiema wojnami światowymi. W wyniku walk i poniesionych urazów, wiele osób doznawało trwałych obrazów ciała. Aby zwiększyć ich komfort życia, rozpoczęto praktykowanie zabiegów rekonstrukcyjnych. Ich celem stało się przywracanie normalnego wyglądu ciała (chociażby po złamaniach, amputacjach, czy po oparzeniach). 

Zabiegi chirurgii plastycznej związane są bezpośrednio z używaniem skalpela i zwykle wymagają zastosowania znieczulenia ogólnego. Niektórych z pośród zabiegów estetycznych – na przykład korygowania uszu, czy nosa, pomniejszenia bądź powiększenia piersi, albo plastyki brzucha, nie można wykonać tylko przy wykorzystaniu narzędzi należących do medycyny estetycznej – konieczny będzie niestety zabieg chirurgiczny. 

Po pewnym czasie, zabiegi w obrębie chirurgii plastycznej zaczęto stosować nie tylko w trakcie rekonstrukcji, ale także dla poprawy estetyki : chociażby przy usuwaniu wad wrodzonych, albo deformacji, które wynikają z chorób, aż wreszcie po to, aby poprawić komfort życia pacjenta, utracony z racji wydarzeń życiowych, czy też po prostu starzenia się całego organizmu. Jednocześnie zaczęły się pojawiać zabiegi, jak i metody, które nie wymagały już zastosowania skalpela, albo też pełnego znieczulenia, a jednocześnie jednak poprawiały wygląd zewnętrzny pacjenta – tak doszło do narodzin medycyny estetycznej. 

Medycyna estetyczna stanowi dużo szerszy zakres możliwości i zabiegów. Z drugiej zaś strony ingeruje w dużo mniejszym stopniu w strukturę ciała pacjenta, aniżeli chirurgia plastyczna. 

To szerokie spektrum metod, które każdego roku się rozwija. Medycyna estetyczna wykorzystuje chociażby takie metody jak temperatura, masaż mechaniczny, fale ultradźwiękowe, światło i laser, czy sztuczne i naturalne środki chemiczne. Jest w stanie pomagać w wielu aspektach, w których nie radzi sobie chirurgia plastyczna (albo też ingerencja chirurgiczna byłaby nazbyt dużym i przy tym niepotrzebnym obciążeniem dla organizmu). Z jej dobrodziejstw korzystają osoby w różnym przedziale wiekowym, ale i też coraz częściej także mężczyźni. 

Medycyna estetyczna zabiegi, jak i rozwiązywane dzięki niej problemy

5 najbardziej popularnych spośród zabiegów medycyny estetycznej na świecie to : 

 • fotoodmładzanie laserowe,
 • mikrodermabrazja,
 • laserowe usuwanie owłosienia,
 • kwas hialuronowy – stosowany głównie do wypełniania zmarszczek,
 • botoks – stosowany celem redukowania zmarszczek. 

Do zabiegów medycyny estetycznej, które w przeciągu ostatnich kilku lat bardzo zyskały na popularności zaliczyć można :

 • dermatoskopia połączona z usuwaniem przebarwień i znamion,
 • estetyczne i profilaktyczne usuwanie pajączków i naczynek,
 • transplantologia włosów,
 • zabiegi w obrębie ginekologii estetycznej,
 • makijaż permanentny (makijaż permanentny brwi, czy też microblanding).

Spory wachlarz urządzeń i zabiegów, które oferuje medycyna estetyczna sprawia, że tylko wykwalifikowani specjaliści będą w stanie odpowiednio pokierować procesem niwelowania defektów, jak i odmładzania skóry. Tak samo jak w innych specjalnościach medycyny, najbardziej istotnym aspektem będzie niedopuszczenie do choroby – w tymże przypadku do starzenia się skóry. Dobrze dobrane i regularnie wykonywane zabiegi rewitalizujące będą w stanie wydłużyć atrakcyjny i młody wygląd skóry twarzy i całego ciała.

Inne polecane artykuły: