Artykuły

Światowe trendy i nowe technologie w medycynie

Medycyna estetyczna

Laserowe usuwanie zmian skórnych

Laseroterapia/terapia światłem to nieinwazyjny, bezpieczny sposób leczenia skóry. W wielu przypadkach może zastąpić z powodzeniem zabieg chirurgiczny. Przyspiesza tempo regeneracji tkanek. 

Dlaczego warto zdecydować się na laseroterapię?

Podczas zabiegu na zmianę przykłada się laser niskiego poziomu, zwykle czerwony. Przesyła fotony około 7,5 cm w głąb skóry. Mitochondria pochłaniają czerwone światło laserowe, powodując wzrost poziomu trifosforanu adenozyny. W ten sposób stymulują produkcję nowych komórek. 

Ten proces wspomaga również gojenie. Wspiera bowiem produkcję kolagenu, enzymów i zdrowych komórek. Zwiększony poziom kolagenu zmniejsza również ryzyko blizn.

Kiedy warto umówić się na zabieg laserowy?

Laser to wiązka światła, która można skupić na niewielkim obszarze. Leczy bardzo specyficzne typy komórki. Ogrzewa je, aż “pękną”. Istnieje kilka typów laserów. Każdy z nich ma określone zastosowanie. 

Laseroterapia pozwala usunąć:

 • łagodne zmiany skórne,
 • brodawki,
 • pieprzyki,
 • plamy słoneczne,
 • włosy,
 • przebarwienia pigmentacyjne.

Może też zamykać poszerzone naczynia krwionośne. Eliminuje całkowicie zmianę skórną, nie pozostawiając przy tym blizny. Niektóre zmiany zaczynają odrastać po pewnym czasie. Wtedy należy powtórzyć zabieg. Wcześniej badane są za pomocą specjalnego narzędzia- dermatoskopu. Jeśli istnieje podejrzenie, że są złośliwe, lekarz usuwa je chirurgicznie, a nie laserowo. Podczas zabiegu stosuje się znieczulenie miejscowe. Okres regeneracji skóry trwa około 10 dni i jest bezbolesny. 

Jak przygotować się do zabiegu?

Przed zabiegiem dermatolog sprawdzi historię medyczną pacjenta. Przeprowadzi też badanie fizykalne. Przedstawi spodziewane rezultaty i potencjalne zagrożenia. Jeśli zdecydujesz się na laseroterapię, pamiętaj, by:

 • Unikać opalania, solarium, depilacji woskiem, peelingów chemicznych i zastrzyków z kolagenem przez 14 dni przed zabiegiem.
 • Zrezygnować z perfum, dezodorantów, potencjalnych substancji drażniących w obszarze leczenia przed i po zabiegu.
 • Nie zażywaj aspiryny, leków przeciwzapalnych i suplementów ziołowych ze względu na zwiększone ryzyko krwotoku. 

Po zabiegu

Leczonego zabiegu nie należy wystawiać na słońce przynajmniej przez 2 miesiące. Pamiętaj, by stosować krem przeciwsłoneczny SPF 50. 

Nie bierz prysznica ani kąpieli przez 24 godziny od zabiegu. Unikaj saun i basenów co najmniej 10 dni.

Laser CO2

Koncentruje wiązkę światła na docelowym obszarze skóry. Nie ma bezpośredniego kontaktu ze skórą. Usuwa znamiona, brodawki, plamy cholesterolowe, plamy starcze, poważne uszkodzenia słoneczne, różnego rodzaju blizny oraz głębokie zmarszczki wokół oczu i ust. W przeciwieństwie do innych metod (chirurgia lub krioterapia) możesz obserwować efekty już w czasie zabiegu, gdy zmiany na skórze są częściowo odparowane.

Ablacja laserem CO2 jest bolesna. Dlatego zwykle stosuje się znieczulenie miejscowe. 

W ciągu pierwszych kilku dni po zabiegu, w zależności od głębokości zabiegu, można przyjmować środki przeciwbólowe. Powoduje powierzchowne uszkodzenia. Najczęściej goją się w ciągu 2 tygodni. Tymczasowy rumień zniknie w ciągu kilku lub kilkunastu tygodni. 

Czy zabiegi laserowe są bezpieczne?

Tak. Lasery są nieinwazyjne, wnikają w skórę bez nacięć. Po leczeniu może wystąpić kilka łagodnych skutków ubocznych, takich jak zaczerwienienie, obrzęk i niewielki ból podobny do lekkiego poparzenia słonecznego. Pamiętaj, że po zabiegu skóra jest szczególnie wrażliwa na słońce. Dlatego przynajmniej przez 2 miesiące zrezygnuj z opalania. Jednak powikłania występują niezwykle rzadko.

Przeciwwskazania

Laseroterapii nie przeprowadza się w następujących przypadkach:

 • ciąża,
 • wysypka, zakażenie opryszczką lub tatuaż w problematycznym obszarze.

Inne polecane artykuły: