Artykuły

Światowe trendy i nowe technologie w medycynie

Medycyna estetyczna

Co warto wiedzieć o peelingach medycznych?

Peeling medyczny usuwa martwy naskórek, by odsłonić “nowe”, gładsze warstwy skóry. Wypełnia i zmiękcza drobne linie oraz minimalizuje powierzchowne plamy starcze i blizny potrądzikowe. Ponadto poprawia koloryt i kondycję skóry. Dla uzyskania optymalnych rezultatów zalecamy serię zabiegów. Można je łączyć z innymi produktami i metodami, np. mikrodermabrazją.

Czego możesz się spodziewać?

Po pierwsze Twoja skóra zostanie dokładnie oczyszczona i odtłuszczona. Następnie specjalista wprowadzi odpowiedni roztwór neutralizujący na 2-3 minuty. Poczujesz wtedy lekkie pieczenie i ciepło. 

W zależności od siły łuszczenia po zabiegu mogą wystąpić podrażnienia, zaczerwienienie i niewielki obrzęk. W ciągu kilku dni skóra zacieśni się i pociemnieje, a następnie zacznie się łuszczyć przez kolejne 4-7 dni wewnętrznie lub zewnętrznie. Ostatecznie możesz się cieszyć jędrniejszą, gładszą i odmłodzoną warstwą skóry. Pamiętaj, że nie po każdym peelingu medycznym musi wystąpić łuszczenie. To wcale jednak nie znaczy, że nie zadziałał. 

Popularne rodzaje peelingów

Peeling glikolowy

Odmładza skórę, usuwając martwy naskórek. Wygładza i zmiękcza cerę, zmniejsza drobne zmarszczki, a nawet wyrównuje przebarwienia. Zabiegi mają różną siłę działania, w zależności od oczekiwanych rezultatów. 

Kwas glikolowy to bezbarwny, bezwonny alfa-hydroksykwas (AHA) pochodzący z trzciny cukrowej.  Rozpuszcza wiązania między martwymi komórkami skóry. Dzięki temu możesz się cieszyć gładszą i młodszą cerą. Zwykle stosuje się go do zmniejszenia zmarszczek, plam słonecznych, zmian pigmentacyjnych i blizn potrądzikowych. Łagodzi trądzik i zapobiega zatkaniu porów.

Peeling salicylowy

Peelingi salicylowe reguluje produkcję sebum poprzez właściwości przeciwbakteryjne i przeciwdrobnoustrojowe. Przyspieszają złuszczanie zewnętrznej powierzchni skóry, rewitalizując dolną warstwę w celu przyspieszania wymiany komórek. Odblokują zatkane pory. Pomagają również wyeliminować powierzchowne plamy starcze i zmiany pigmentacyjne. Jeśli jednak jesteś uczulony na aspirynę, powinieneś zrezygnować z tego zabiegu.

Peeling TCA

Peeling kwasem trichlorooctowym (TCA) złuszcza uszkodzoną powierzchniową warstwę skóry. Zwykle stosuje się go w przypadku:

 • plam starczych,
 • drobnych zmarszczek,
 • suchości skóry,
 • piegów,
 • poparzeń słonecznych.

Peeling TCA usuwa górną warstwę skóry. Stymuluje naturalną produkcję kolagenu i elastyny. Dzięki temu twarz wygląda na młodszą i jaśniejszą.

Peeling fenolowy

Jest najgłębszym rodzajem peelingu. Daje imponujące rezultaty. Stosuje się go tylko w przypadku, gdy inne metody nie przyniosły zadowalających efektów. 

Wskazania do peelingu fenolowego:

 • poważne plamy starcze,
 • blizny po trądziku,
 • inne blizny, np. po liftingu twarzy,
 • głębokie zmarszczki,
 • zmarszczki mimiczne (najpierw należy je potraktować zastrzykami przeciwzmarszczkowymi),
 • wiotkość i elastoza skóry,
 • piegi,
 • rogowacenie łojotokowe,
 • rogowacenie słoneczne.

Pielęgnacja skóry po zabiegu

W zależności od wrażliwości skóry, po peelingu chemicznym możesz odczuwać mrowienie, pieczenie, swędzenie, suchość, zaczerwienie lub ucisk. Właściwa pielęgnacja zminimalizuje skutki uboczne.

Po zabiegu myj twarz zimną wodą. Pamiętaj, by odpowiednio ją nawilżać. W ten sposób ochronisz skórę przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Ponadto pij dużo wody, by uniknąć odwodnienia. Twoja skóra jest bardzo delikatna po złuszczaniu, dlatego unikaj ekspozycji na słońce. Przed wyjściem na dwór zastosuj krem przeciwsłoneczny z SPF30 lub więcej. 

Zrezygnuj z forsownych treningów, suchych saun i łaźni parowych kilka dni przed i po zabiegu. W przeciwnym razie możesz nasilić mrowienie, zaczerwienie, swędzenie lub inne nieprzyjemne skutki uboczne. Unikaj również nadmiernego złuszczania przez 3-4 dni po peelingu medycznym. 

Inne polecane artykuły: